Facebook’tan İstemediğiniz İçerikleri Kaldırma

Öğle yemeği molası sırasında Facebook haber kaynağınızı kontrol ediyoruz ve sevgili arkadaşlarınızdan birisi bu hafta sonu için gösterime girmesi planlanan filmden haber veriyor. Başka bir arkadaşınız size dün arkadaşlık isteği gönderdi ve siz kabul ettiniz dakikalar içinde sizinle yüzlerce kedi köpek resmi paylaştı. Seçim günü yaklaştıkça özellikle aşırı siyasi mesajlar çıldırtıcı olabilir. Bazı arkadaşlarınızın sosyal ağlarda sizi bu siyasetin içine çekmek için sizin hoşunuza gitmeyen paylaşımları ve etiketlemeleri olabilir. İnternetten haber sildirme için uğraşmanız sizin çok ciddi zamanınızı alacaktır ve çoğu zamanda talepleriniz karşılıksız kalabilecektir.

Yakın zamanda ortaya koyduğumuz bir araştırmaya göre sosyal ağ kullanıcılarının yüzde 38’i arkadaşlarının siyasi görüşlerinin ne olduğunu yaptığı paylaşımlardan sonra öğrendiklerini söylemişlerdir. Hoşgörü ve ifade özgürlüğü için bir kazanç olarak görülebilir olsa da, sosyal medya kullanıcılarının yüzde 82’si arkadaşlarının görüşlerin farklı olmasından dolayı bu paylaşımdaki istemediği haber kaldırma karşı ne yapacaklarını bilmediklerini ve aynı zamanda arkadaşlıklarının zarar görmesini istemediklerini söylemişlerdir.

Geçici olarak Facebook arkadaşlarından gelen güncellemeleri engellemek için kolaydır. Haber kaynağında arkadaşınızın adı üzerine gelin ya da arkadaşlar menünün üzerine gelin ve arkadaşının üzerindeki yayın akışını gör işaretini kaldırın. Arkadaşlar menüsünün altındaki ayarları düzenleyerek arkadaştan gelen güncellemelerin miktarını ve çeşitlerini sadece o haber için kontrol etmenizi sağlar. Aynı arkadaşınızın yeni paylaştığı durum güncellemeleri, yaşam olayları, fotoğrafları, müzik ve videolu mesajları almaya devam edebilirsiniz.

Belirli bir konumda görev yapan kişilerin isimlerinin istenmeyen haber içeriklerinde görülmesi hem şahsa hem de konumuna ciddi zarar verebilmektedir. Teknoloji ile arası çok iyi olmayan bu kişilerin bu durum karşısında fazla bir şey yapamadıkları bilinmektedir. İnternetten haber sildirmek bir kişinin tek başına yapabileceği bir şey değildir. Profesyonelce bu işi yapan ve çözüm odaklı kişilerden mutlaka yardım alması gerekmektedir. Az önce dediğimiz gibi sizin yapabileceğiniz tek şey gördüğünüz o haberi sayfanızdan silmek olacaktır ama bu haberin paylaşıldığı binlerce kişi ve grubun sayfasından nasıl sileceksiniz veya haberi kaldırtacaksınız.

Bu haberlerle karşılaştığınızda bizler bunu tüm sosyal medya sitelerinde spam durumuna düşürebilecek çalışmaları yapmaktayız. Böylelikle sosyal medya yöneticileri bu haberlerin yayılmasını ve silinmesi sağlayacaktır.

 Bir cevap yazın

[single_loop]