Merhaba değerli imajkoruma.com ziyaretçileri, bugün sizlere yine bir tecrübemizi anlatacağız. Tecrübe ettiğimiz işin başından geçen kişi tarafından izin alınmış ve belirli kısımları sizler ile paylaşılmıştır.

 

Bu kez daha önce az rastlanan bir vakayı aydınlattığımızı sizler ile paylaşacağız. Müşterimizin 19 yaşındaki kızının görüntülerinin sosyal medyada tüm arkadaşlarının ve akranalarının sahte hesaptan eklenip hesap sayfasında istenmeyen görüntülerin paylaşıldığı durumu bildirildi. Gerekli link ve bilgileri aldıktan sonra hemen analize başladık. Fotoğraflar ve diğer materyaller kullanıcının bilgisayarından bir virüs türü vasıtası ile çekiliyordu. Bunu tespit etmek için uzak bağlantı yaparak gerekli incelemelerde bulunduk ve durumu ortaya çıkarttık. Gerekli portları analiz ettikten sonra veri çekme sırasında karşı tarafın ip adresine ulaştık. Karşı taraf herhangi bir dns yönlendirmesi kullanmadığından direkt iletişim kuruyordu. İp adresi yabancı olduğu için gerekli adli kurumlara bilgileri ilettik ve bilgisayarı da invcelettik . Adli kruumdan gerekli testler yapılıp gönderilen bilgisayara yeni bir sistem kuruldu ve gerekli güvenlik önlemleri alınarak kullanıcının kullanması sağlandı. Gerekli hesap kapatma işlemlerini de uyguladıkdan sonra tamamen güvene aldık müşterimizi. Gerekli güvenlik önlemlerinin ne olduğunu daha önceki yazılarımızda bildirmiştik. Eğer okursanız siz de daha güvenli bir ortamda web dünyasında gezebilirsiniz.

 

Umarız bu tip problemler ile karşılaşmaz, eyvah internete düştüm, ne yapacağım şimdi, ben bittim gibi cümleler kurmak zorunda kalmazsınız. İmajkoruma.com güvenli günler diler.Bir yanıt yazın

[single_loop]