Google Her Adımınızı İzliyor!

Şimdiye kadar yaptığınız tüm google aramalarını siz hatırlıyor musunuz? Elbette hatılamıyorsunuz ama google hepsini hatırlıyor ve kaydediyor. Şimdiye kadar yaptığınız tüm aramaları buraya tıklayarak görebilir ve dilerseniz arama geçmişini silebilirsiniz.

Bitmedi tabiki. Mobil cihazınızdan yola çıkarak google nin sizi adım adım izlediğini biliyor musunuz? Google.com da bulunan konum geçmişinizi ve silmek için gerekli yönergelere ulaşmak için buraya tıklıyoruz.

Daha çok detay var aslında https://myaccount.google.com/dashboard adresinden google tarafından depolanmış sizinle ilgili bir kaç bilgiye ulaşabilir ve bunlardan dilediğinizi silebilirsiniz.

Google Arama Geçmişi Temizleme

Google, dünyada en çok kullanılan arama motorudur. Birçok kez örnekleri yapılmış fakat hiçbiri Google kadar başarılı olamamıştır. Uygulama sürekli olarak kendini geliştirmekte ve daha çok bilgiye ulaşmaktadır. Peki, çok kullanılan bu uygulamanın geçmiş verilerini silerken nasıl bir yol izlemeliyiz?

Teknik Olarak Geçmişi Silme

Google Chrome uygulamasına girdiğimiz zaman sağ üst köşede üç adet üst üste nokta simgesi görürüz. Bu simgeye tıkladıktan sonra ‘Geçmiş’ bölümüne tıkladığımızda karşımıza bir ekran gelir. Bu ekranda daha önce girdiğimiz bütün linkleri görebiliriz. Eğer bilgisayarımızdan girdiğimiz linkleri kimsenin görmesini istemiyor isek bu sayfada sol yan tarafta bulunan ‘Tarama Verilerini Temizle’ seçeneğine tıklayarak istediğimiz aralığı belirleyerek bu aralıktan itibaren olan verilerin silinmesini sağlayabiliriz.

Neden Silmek İsteriz?

Bunun genel olarak bir temizlik ya da kayıtlı olan şifrelerin görülmesini istememek gibi birçok farklı nedeni olabilir. Genellikle insanlar hep kullandıkları bilgisayarlara başkaları oturunca rahatsız olurlar. Özel hayatlarının açık bir şekilde ortaya çıkmasını istemezler. Genellikle bu durum iş yeri bilgisayarlarında geçerlidir. Söz gelimi evinize bir misafiriniz geldi ve sizde o gün işe gideceksiniz. O bilgisayarla baş başa kalacak. Bu gibi durumlar için geçmiş temizleme özelliği harika bir özelliktir. Hem misafiriniz rahatlıkla bilgisayarınızı kullanabilir hem de siz aklınızda soru işaretleri dolaşmak zorunda kalmazsınız.

Google Chrome dünyanın en çok kullanılan arama motorudur. Bünyesinde bulundurduğu bilgiler o kadar fazladır ki eski ansiklopedilerin almıştır. Birçok alanda araştırma yapabilir ve bilgi edinebilirsiniz. Fakat bilgi edindiğiniz konuları başkaları siz yokken görsün istemiyorsanız veri temizleme özelliği ile yukarıda anlatıldığı gibi verileri istediğiniz aralıktan itibaren silebilirsiniz. Bu özellik kendimizi güvende hissetmemizi ve daha rahat bir şekilde araştırma yapmamızı sağlar.Bir yanıt yazın

[single_loop]