İnternete Düştüm !

Merhaba değerli ziyaretçilerimiz, her gün onlarca kullanıcı sitemizi ziyaret etmekte ve hemen hemen ziyaretçilerin 3’te 1’i bizimle iletişime geçerek problemlerini bildiriyor. İnternet çağında bu kadar fazla mağdurun olması her ne kadar normal olmasa da bize göre normal bir durum olarak görünmekte. Bu durumun bize göre normal olmasının sebebi gelen vakaların çokluğudur. Birçok insan elektronik akıllı cihazlarına bulaşan virüsler nedeni ile mağdur olmaktadır. Farklı şekillerde mağduriyetler yaşansa da en fazla mağduriyet oranı akıllı mobil cihazlar kaynaklı olmaktadır. 2018 yılının ilk çeyreğinde yaşanan vakalar yine aynı yılın 3. Çeyreğine göre daha fazladır. İnsanlar artık daha da bilinçleniyor fakat bizce bu yeterli bir oran değil. Gelin bu durumlarda neler yapılacağına bakalım.

 

https-300x150 - İnternete Düşerseniz Ne Yaparsınız ?

Telefonum-Bilgisayarım Hacklendi !

Bu tip vakaların diğerlerine göre çok olduğunu söylemiştik. Birçok kişi internette gezinirken nerelere girdiğinin farkında olmuyor maalesef. Birçok insan girdiği sitenin linkini kontrol etmiyor ve oltalama taktiği  (pishing) ile kişisel bilgilerini şifrelerini karşı tarafa kaptırıyor. Bu gibi basit  oyunlara düşmemeniz için aşağıdaki gibi https kısmına bakmalısınız. Https ibaresi olmayan siteler güvenli değildir ve risk altındasınız demektir. Bu gibi basit şeylere dikkat ederek son kullanıcı bazında yarı yarıya güvenlik sağlamış olacaksınız.

 

Bilgilerim Çalındı Ne yapmalıyım?eyvah-300x227 - İnternete Düşerseniz Ne Yaparsınız ?

Eğer hesabınızda şüpheli etkinlik var ise muhtemelen şifrenizi birilerine kaptırmışsınız demektir ki geri dönüşü erken teşhisde çok kolaydır. Öncelikle hesaplarınızın şifresini değiştirmelisini ancak bu tek başına yetmez çünkü sosyal medya olsun diğer hesaplarınız olsun bir üyelik almak için mail adresi girme zorunluluğu oluyor ve bu bağlamda mail adresi kullanılarak yeni parola alınabiliyor. Eğer hırsızlar mail adresinizi ele geçirdiyse öncelikle mail adresi şifrenizi değiştirmeniz gerekir ki değişmezseniz diğer hesapları istediğiniz kadar değiştirin yine de hırsızların elinde olacaksınız. Diğer yandan da bilgisyarınızı ve mobil akıllı cihazınızı bir virüs taramasından geçirmeniz faydanıza olacaktır.

 

Özel Fotoğraflarım İfşa Oldu

Eğer özel ve müstehcen içerikli fotoğraflarınız, videolarınız vs ifşa oluyor ise yapabileceğiniz en iyi aksiyon öncelikle bize başvurup içeriklerin kaldırılması talimatını vermeniz daha sonra da bizim vereceğimiz direktifleri izleyerek kanuni takip başlatmanız olacaktır.

 

Umarız eyvah internete düştüm, ne yapacağım şimdi, ben bittim gibi cümleler kurmak zorunda kalmazsınız. İmajkoruma.com güvenli günler diler.Bir yanıt yazın

[single_loop]