Nasıl?

Bildiğiniz üzere artık herkesin cebinde en az 1 adet akıllı telefon bulunmaktadır. Değişen ve gelişen teknolojinin akıllandırdığı cihazlar evet akıllı ama sandığınız kadar değil ! Akıllı cihazlar insanların hayatını kolaylaştırmak üzere tasarlanmış cihazlardır fakat bu kolaylaştırma yapan modüllerin bir takım açıkları bulunup bu açıklar kötü niyetli kişiler tarafından kullanılmakta ve kişisel bilgilerinizi fotoğraflarınızı, ses kayıtlarınızı, videolarınızı, whatsapp yazışmalarınızı ve uygulama şifrelerinizi ve aklınıza gelebilecek bir çok şeyi ele geçirebilmektedir. İyi ama nasıl oluyor derseniz yazıyı okumaya devam ediniz.

Nasıl Oluyor ?

Akıllı cihazlarımızın bir işletim sistemi var ve bu işletim sistemlerinin kendine has çalışma sistemleri ve mantıkları vardır. Her sistemin tabiki kendine özgü bir de açığı vardır. Bu açıklardan bahsedip son kullanıcı düzeyindeki insanları gereksiz bilgiye boğmaktan kaçınıp daha yüzeysel herkesin anlayabileceği bilgiler vereceğiz. Bu örneği dünyanın en fazla kullanılan telefon sistemi olan Android cihazlar üzerinden verelim. Örneğin GooglePlay de bir uygulama indirdiniz ve yüklüyorsunuz. Yükleme esnasında uygulama bir takım izinler istemektedir. İndirdiğiniz uygulama bir akıllı kumanda uygulaması olsun. Bu uygulama sizin fotoğraf ve video erişiminizi talep ediyor ise bu normal olmayan bir durumdur ve yüklemenizi önermeyiz. Keza yine bir çok oyun ve uygulama hiç alakası olmayan izinler istemekte olup biz kullanıcılar da aman yüklensin de ne olursa olsun deyip izin vermekteyiz. Bu çok yanlış bir durumdur. Kesinlikle bir uygulama yüklerken hangi izinleri istediğine dikkat etmeliyiz. Yine bir başka durum olan “apk” dosyası yüklemekten bahsedelim. Android cihazlara apk dosyası yüklerken izinlere dikkat etmeksizin risk altındasınız demektir. Çükü bu dosyalar üzerinde oynanmış dosyalar olmakta ve gerçek bir tehdit yaratmaktadır. Sizlere tavsşyemiz bilinen yayıncıların uygulamalarını kullanmanızdır.

 

Bir örnek de IOS sistemden yani IPhone lardan verelim. Bu cihazlarda herkesin bir yedekleme yaptığı ICloud hesabı olmaktadır. En yaygın tehdit ICloud hesaplarının hacklenmesi olmaktadır. Kesinilkle size özel dökümanlarınızı bu tip bulut sunucular üzerinde barındırmamanızdır.

 

Nasıl Güvende Kalırım?

Cihazlarınıza Anti-Virüs yazılımları yükleyerek bir nebze tehditleri başınızdan atabilirsiniz fakat unutmayın ki en güvende olduğunuz durum dikkatli olduğunuz durumdur.

 

İmajkoruma.com güvenli günler diler. Herhangi bir sorunuzda ya da sorununuzda bizlere ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın

[single_loop]