Linç kavramının kelime anlamı, kişinin kendi anlayış şekline göre suç olarak gördüğü bir durum karşısında diğer bir kişiye yargılamadan zarar vermesi şeklinde bilinmektedir. Bugün ahlak bakımından doğruluğu ve yanlışlığı kişiden kişiye değişebilen linç kavramının internet üzerindeki etkisini ve neden oluştuğunu ele alacağız.

 

Linç kavramı ile beraber ortaya çıkan ve son zamanlarda oldukça popüler olan linç kampanyalarına sıklıkla rastlamaktayız. Karşı tarafı yıpratmaya dayanan bu eylemle birlikte, toplumu bir çatı altında toplayarak dışarıda kalanları hedef göstererek insanlardan yararlanmaya başlandı. Linç sebebi siyasi görüş ayrılığı, kilo fazlalığı, hayvanseverlik, espri anlayışı gibi farklı şekillerde ortaya çıktı. Sosyal medyada içerik üretenleri, televizyona yıllarını vermiş insanları, siyasetle uğraşanları ayırmadan her şekilde ve her insana farklı kılıf yapıştırarak linç kampanyası yapmak sıradan bir hal aldı. Bunlar olurken, insanlar evlerinde sadece bir tık ile kalp kırarken, linç kampanyasına uğrayan kişinin psikolojisi düşünülmedi. İşte şimdiki halimize bu şekilde gelindi.

 

İnsanlar Neden Nefret Ederler?

 

Linç kültürü, nefretle bezenmiş bir kültürdür. İnsanın tanımadığı bir insanı yıpratmak istemesi için nefretle yüklü olması gerekir. Pekâlâ nefret nedir? Nefret kişiye, eşyaya, herhangi bir şeye karşı duyulan yoğun olumsuz duyguya denir. Kişinin nefretini başka bir insana yönelterek onu ötekileştirmesi, ezmesi, yıpratması ve yıkması sonucu kendinde aslında sahip olmadığı bir gücü hissetmesi linçtir. Ahlak anlayışı, doğru anlayışı, günah anlayışı farklı kişilere açık olmak yerine ötekileştirmek onu mutlu eden şeydir. Çünkü kalıplaşmış düşüncesi onun için tek gerçektir ve dışına çıkılması dahi düşünülemez. Bu şekilde kalıpların dışına çıkmış, düşüncelerini özgürce ifade edebilen ve bunları paylaşmak isteyen bir başka insanı yıkmak ona doğru olanın yapıldığını hissettirir. Nefret olmak istenilen ve olmak istenilmeyen kişilere karşı duyulan duygudur.

 

İnternet Ve Linç Kavramı

 

İnternetin hayatımıza girmesi, insanları bir yerde toparlayan platformların kurulması ve burada açılan üyeliklerle birlikte kişiler burada hayatından bölümleri paylaşmakta sakınca görmediler. Video platformlarında içerikler üretildi, fotoğraf platformlarında fotoğraflar paylaşıldı. Bunların altına yorum yapma denilen özellik eklendi. Bu özelliğin amacı insanların kendilerini ifade etmeleri iken, insanlar sosyal medyada resmedilen güzel hayatların, mutlu ilişkilerin altına yorum yapmayı kendine görev bildi.

 

Linç girişiminde bulunan insanlar bencil, mutsuz, sosyal açıdan başarısız insanlardır. İnsanın kendi düşüncesinden çıkamaması, mutlu karelere tebessüm edememesi, farklı düşüncelere empati kurarak yaklaşamaması kişiliği bakımdan sıkıntıdır. Bu sıkıntılar bir araya gelerek bu kültür için ilk adımı oluşturur. Kişi, karşıdaki insan kendisine yapılan linç girişimini umursamadıkça ve görmedikçe daha da çirkinleşir, kinini döker. Bunun sonrasında kafasındaki doğruyu uyguladığı için rahatlar ve platformda başka bir insanın kişisel hesabına girerek bunu tekrarlar. Kim bilir, belki de sosyal medyada yapılan linç girişimleri insanlar için bir günah çıkarma faaliyeti haline gelmiştir.

 

Her zaman dediğimiz gibi : eyvah internet’e düştüm, ifşa oldum durumunda iseniz derhal bizimle iletişime geçin ki derhal müdahale edelim.

 

imajkoruma.com güvenli günler diler.Bir yanıt yazın

[single_loop]