Online itibar yönetimi nedir?

Sosyal medyanın ve insanların 24 saat online olarak kullandığı platformlar markalar için önemli bir pazarlama bölümü haline gelmiştir. İnternet üzerinden her gün milyonlarca kullanıcı, bazı ürünler hakkında olumlu bazıları hakkında olumsuz olan düşüncelerini diğer insanlar ile paylaşmaktadır. İnsanlar arasında ortaya çıkan bu iletişim marka yönetimi için yapılan stratejileri doğrudan etkilemektedir. İnternet üzerinden paylaşım yapılırken bir denetim mekanizmasının olmayışı bu etkiyi doğuran önemli sebeplerden biridir.

online-300x79 - İnternetten Haber Bilgi Silme İşlemleri

Online itibar yönetimi, sosyal medyanın gücünün doğru kullanılması yönünde ihtiyaca cevap veren bir hizmet olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle markalar için verilen hizmetler arsında en önemli olan; marka hakkında çıkan yapıcı / pozitif yorumları daha görünür hale getirmek, olumsuz ve aşağılayıcı olan nitelikteki yorumları haber silme işlemleri ile ortadan kaldırmaktır.
Markaların internet üzerinden yapılan yorumlar hakkında tepkisiz kalması yapılan en büyük hatalardan biridir. Online platformlarda paylaşılan düşünceler çok büyük bir potansiyel oluşturmaktadır. Bu potansiyelin doğru kullanımı markaya büyük bir ivme sağlayabileceği gibi kötü sonuçlar doğmasına da sebep olabilir.

Online itibar yönetiminde; SEO (Arama motoru optimizasyonu), SEM ( Arama motoru pazarlaması), içerik optimizasyonu, müşteriler ile etkileşimi arttırmak, PR stratejilerini belirlemek ve bazı durumlarda hukuki yollara başvurmak gibi hizmetler bulunmaktadır.

sil-300x294 - İnternetten Haber Bilgi Silme İşlemleri

Online itibar yönetimi – Haber kaldırma işlemleri

İnternette çıkan olumsuz haber ve yorumları ortadan kaldırma işlemleri de online itibar yönetimi hizmetlerine dahildir. İnternet üzerinden yapılan yorumların, haberlerin kaldırılması işlemine distile adı verilir. Distile işlemleri telif hakkının bir kişiye veya firmaya ait olduğu durumlarda da kullanılır. Destile, haber silme işlemleri yapılırken öncelikle süreç planlanır. İlk aşama olarak online itibar yönetimi uzmanları firma veya kişi hakkında yapılan olumsuz haber ve yorumları liste haline getirir. Bu haberler / yorumlar analiz süzgecinden getirilerek stratejiler üzerinde beyin fırtınası yapılır. Oluşturulan stratejiler sonucunda yorumların / haberlerin kaldırılması sonucuna varıldı ise kaynaklar tespit edilir. Kaynak tespit işlemleri sağlandıktan sonra da kaldırma işlemleri başlamış olur. Haber sitelerinden haber sildirme işlemi tamamen kalıcı olacak şekilde yapılır. Bu işlem için gerekiyorsa hukuki yollar da kullanılabilir. Online itibar yönetimi google haber kaldırma, olumsuz yorum ve içeri konularında oldukça sistemli bir çalışma yürütmektedir.

Online itibar yönetimi hizmetleri distile, haber sitelerinden haber sildirme işlemlerini profesyonel bir şekilde çalışarak kaldırmaktadır. Sektör hakkında bilgisi olmayan kişiler tarafından haber silme işlemlerinin yapılmaya çalışılması, olumsuz yorumların daha fazla artmasına sebep olabilir. Online itibar yönetimi hizmetleri olumsuz içerikleri doğrudan kaynaklarından kalıcı bir şekilde silinmesini sağlar. Google haber kaldırma işlemlerinde kalıcılık çok önemlidir. Kaldırılan olumsuz içerikler ile ilgili haftalık olarak müşterilerine rapor sunan online itibar yönetimi hizmetleri, haberlerin tekrar ortaya çıkmaması garantisini de vermiş olur. Tüm haber kaldırma işlemleri teknik işlemler gerektiren çalışmalardır.2 yorum

  • d.ali

    Hakkımda yalan haberler var. ve bir sürü siteye yayılmış bu haberler. internetten basit bir google aramasında bu haberler en üstte çıkıyor itibarımı yerle bir ediyor. bu haberlerin silinmesini için ne yapmalıyım.

  • haber silme

    Birileri haber sitelerine firmamız hakkında karalayıcı internetten haber yapıyorlar. iftira atmak bu kadar kolay olmamalı. haklarında dava açmayı düşünüyoruz. size mail attım ilgilenir misiniz

Bir yanıt yazın

[single_loop]