Online İtibar Yönetimi Nedir?

Online itibar; İnternet ortamında kurumsal veya bireysel olarak bulunan şirketlerin, faaliyetlerinin müşteriler tarafından ya da diğer kişi ve kurumlar tarafından nasıl algılandığını ve bu kişi veya kurumların firma hakkındaki genel görüşlerini ifade eder. Online itibar yönetimi ise bu algıların yönetilmesidir.

Online itibar yönetiminin tüm dünya üzerinde sıklıkla kullanılmasının sebebi, teknolojik gelişmeler sonucu insanların zamanlarının büyük bir bölümünü internet ortamında geçirmeleri olmuştur.

Online itibar yönetimi ile kısaca yapılan iş, sosyal mecralarda bulunan kişi ve kurumlar için sosyal medya takibi, arama motoru optimizasyonu, online müşteri ilişkileri ve bilişim hukuku gibi konularda hizmet vermektir.

Markalar neden online itibar yönetimi yapmalıdır?

İnternet ortamında markanızın saygınlığını korumak zorundasınız. Bu sayede müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin gözünde değeriniz daha da yükselecektir. İnternet ortamındaki olumsuz yorumlar ve algılar büyük güçlükle oluşturduğunuz itibarınızı çok kısa bir sürede zedeleyebilir.  İşte online itibar yönetimi size bu konuda çözüm sunar ve müşterilerinize en kısa yoldan ulaşmanızı sağlar.

Online itibar yönetimi nasıl yapılır?

Sosyal medyanın popüler hale gelmesi ile online itibar yönetimi zorunlu hale geldi diyebiliriz. Geleneksel iletişim araçlarını (radyo, televizyon, gazete, dergi…) kullanılarak tek taraflı olarak yapılan reklamlar ve tanıtımlar, günümüzde artık yerini sosyal medya takibine, arama motorları üzerinde yapılan SEO çalışmalarına, sanal reklamlara bıraktı ve müşteriler ile çift taraflı bir iletişim kurulması sağlandı.

Online itibar yönetimi için takip etmeniz gereken bazı kanallar

  • Facebook, Twitter, Instagram gibi popüler sosyal paylaşım mecralarının takibi ve kullanımı,
  • Ana akım medyanın haber sitelerinin takibi, (Ntvmsnbc, Cumhuriyet, Hürriyet…)
  • Google, Yandex gibi arama motorları üzerinde SEO ve reklam çalışmaları,
  • Popüler blog sitelerinin takibi,
  • Popüler forum sayfalarının takibi,
  • Şikâyet sitelerinin takibi,
  • Online sözlüklerin takibi, (ekşi sözlük, inci sözlük…)
  • Popüler online radyoların takibi,
  • Online ansiklopedilerin takibi, (Wikipedia)

Ve bunlar gibi kişi ve kurumlar tarafından ziyaret edilen popüler web siteleri, Online itibar yönetiminiz için sürekli olarak takip edilmesi ve kullanılması gereken kanallardır.

İtibarınızı oluşturmak için emek vermeniz ve uzunca bir süre geçmesi gerekebilir ancak bu emeğinizin karşılığında firmanız birçok artılar kazanacaktır.Bir yanıt yazın

[single_loop]