Sahte Sosyal Medya Hesabı Kapatma

Feyk Facebook, Twitter Hesabı Açmanın Cezası Nedir?

Öncelikle bir konuyu iyice anlamak gerekmektedir. Sahte profil hesabı açmak tek başına suç değildir. Türk Ceza Kanunu’nda “Kanunsuz Suç ve Ceza Olmaz” ilkesi sebebiyle bu konuda herhangi bir ceza maddesi olmaması sebebiyle tek başına düzmece profil hesabı açmak suç teşkil etmemektedir. Ancak profil oluşturulurken kullanılan bilgiler sebebiyle TCK ilgili hükümleri sebebiyle “Özel hayatın Gizliliğini İhlal” kabahatu oluşacaktır. Bu suçun oluşabilmesi için belirli şartların yerine gelmesi gerekmektedir.

 

Olmayan bir şahsın adına oluşturulan düzmece hesap herhangi bir suç teşkil etmeyecektir ancak bu hesapta kullanılacak fotoğraflar ve bilgiler profilin açılması vakasını suç konumuna sokabilecektir. Burada suç olan profilin açılması eylemi değil, profilde kullanılarak fotoğraf doğum tarihi, doğum yeri, adres şeklinde kişisel verilen paylaşılmasıdır. Mahkemeler bu tip durumlarda feyk Facebook hesabı açılmasından dolayı değil, bilgilerinizin ifşa edilerek kullanımı halinde özel hayatı ihlal kabahatundan ceza vermektedirler.  Son yıllarda bu tip davaların sayısı bir hayli artmıştır. Özellikle son dönemde Pelin Batu adına açılan düzmece hesaplardan dolayı açılan davada, Pelin Batu adına profil açıp onun fotoğraflarını, doğum tarihini ve diğer bilgilerini paylaşan kişiler hakkında 22 ay hapis cezası verilmişti.

Sizlerde Sahte Sosyal Medya Hesabı Kapatma konusunda bilgi almak istiyorsanız sayfamız olan www.imajkoruma.com adresimizi ziyaret etmeli bizimle iletişime geçmelisiniz. Sizlerin hakkında sahte sosyal medyalar açılmışsa Sahte Sosyal Medya Hesabı Kapatma hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirdikten sonra kapatıyoruz.

 

 1 Yorum

Bir yanıt yazın

[single_loop]