itibar-yonetimi-sikayet-silme-199x300 - Site Veya Sunucu Engelleme Nasıl Yapılır?

İnternet icat olalı beri, gerek bilgiye erişimdeki kolaylık açısının yüksek oluşundan olsun, gerekte kötü amaçla yazılım kullanma biçimi olsun hep birbirine paralel gelişmiş unsurlar olarak, İnternet ortamında hep bulundu. Bu karanlık ve sisli pusuda, olup bitenler saniyeler içerisinde, milyarlarca işlemin aynı anda olması ile olup bitmektedir. İnsanlığın aya ayak bastıktan sonraki en büyük adımıdır internet.

Günümüz insanı için İnternet neredeyse artık, ekmek gibi su gibi, yeri doldurulamaz öneme sahip yaşamsal bir öneme sahip unsur olarak İnsanlığın yaşamına girmiştir, günümüzde artık akıllı ev sistemlerinin uzaktan yönetimini, elektronik ev eşyalarımızın yönetimini tamamen internet üzerinden, bir akıllı telefon uygulaması yada bir bilgisayar yardımı ile kolayca yapabilmekteyiz.

Ancak internet ortamının, unutulmamalıdır’ ki derin bir tarafı da her zaman vardır ve olacaktır, güvenlik önlemleri ne kadar alınıyor olursa olsun, Program bilimciler kötü niyetli oldukları zaman engelleri aşmak’ta ve akıllara zarar maliyet zararlarına yol açabilmektedirler.

İnternette çalışmakta olan bir yazılım uzmanı, kötü niyetli girişimlerde bulunmak istiyorsa, bunu internette edineceği kurbanları ağına düşürmek için kullanabileceği bir site veyahutta Sunucu denilen, İnternet yayın cihazlarına kurması gerekmektedir. Kurmuş olduğu kötü niyetli yazılımların bir çok anti virüsten geçebilme durumu söz konusu olabilir. Çünkü anti virüsler yeni çıkmış henüz imzasını tanımadıkları virüsleri işletim sistemine ait programlar olarak görür, öylede kabul ederler. Geçit verdikleri bu programlar ile ilgili sonradan uyanış olursa, zararlı programlarla ilgili listelerine eklemek suretiyle, bir daha gördüklerinde “gel buraya sen virüssün” diyerek yolunu kesip temizleyen programlardır.

Kötü niyetli yazılımların, internette yayınlanan site yada sunuculara yerleştirilmesi yoluyla bu sitelere uğrayan ziyaretçilerin bilgisayarlarına, trojan türü, veyahut solucan diye tabir edilen, türlü amaçlara hizmet edebilecek yazılımların bulaşması sağlanmış olur. Bu veyahutta pishing dediğimiz girdiğiniz sitenin benzerine sizi yönlendirip bilgilerinizi çalan sistemlerin kurulmuş olduğunu tespit ettiğiniz sunucu veya siteler hakkında, yasalarda gereken cezayi yaptırım maddeleri mevcuttur.

Bu cezayi yaptırımlar arasında bu sitelerin veyahut sunucuların kapatılabilmesi, yurt dışında ise, erişim yasağının getirilmesi sağlanabilmektedir. Eskiye nazaran hukuken bu tür kapatma engelletme işlemlerinin yapılması artık çok daha kolay bir hale gelmiştir.

Artık bilişim suçları masasının çalışmaları ile bu tür suçlarla mücadele eskiye nazaran hızlanma kaydetmiştir.  Bu tür işlemlerinizin yapılabilmesinde sizler için danışmanlık yapabileceğimiz gibi, sizin için bu tür sitelerin engellenmesi yada kapatılması için gereken çalışmayıda başlatabiliriz.

www.imajkoruma.com İnternette karşılaşabileceğiniz her türlü sorunla ilgili olarak yanınızdadır. Temamızı yinede tekrarlayacağız, Bizim işimiz budur, yapmanız gereken tek şey bizi arayıp, gidip rahat, rahat uyumaktır. Biz sizin yerinize tüm internet sorunlarınızı, şikayetlerinizi çözmeye talibiz.

 

 

 

 

 

 

 Bir yanıt yazın

[single_loop]