Sosyal Medyada Güvenlik ve Sosyal Medya Suçlarının Cezası

İmajkoruma.com hakla ilişkiler sorumlusu x ile sosyal medyada güvenlik ve sosyal medyada işlenen suçlar ile ilgili bir söyleşi yaptık.

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal Medya insanların birbirleriyle internet erişimi üzerinden iletişim sağlayan dijital platformlara denmektedir. Peki, sosyal medyanın ne gibi güvenlik sorunları olabilir? İnsanlar ne gibi hatalar yapıyor olabilir? Güvenlik önlem neler olabilir?

Sorunlar:

1. Sosyal medya hesabının herkese açık olması.  Sosyal medya hesap ya da hesaplarının herkese açık olması şekilde sorunlar yaratabilir:
Mesela tatilde olan biri tatilde fotoğraflarını paylaştığında Hırsızlar evine girebilir veya bugün çok para kazandım diye fotoğraf paylaşan Bir bakkal. Bunu gören hırsızlar o bakkalı soyabilir. Kısacası sosyal medyanın  herkese açık olması sizin için sorun olabilir.
2. Sorun ise özel Bilgilerinizi sosyal medya üzerinden paylaşmak. Eğer özel bilgilerinizi sosyal medya üzerinden paylaşırsanız kötü amaçlı insanlar sizin özel bilgilerinizi ele geçirip sizin başınıza büyük sorun olabilirler.
3.Gizlilik: Eğer sosyal medya hesabınızı  gizli tutmazsanız hackerler kredi kartı  gibi özel bilgilerinizi çalabilir.

Peki, Hackerler Sizin Bilgilerinizi Nasıl Ele Geçirir?

1.Keylogger: Bu bir virüs yazılımıdır ve bilgisayarınızdaki bilgileri kaydedebilir.
2.Sahte Sayfalar: Sahte sayfaların görünümü diğer sayfalarla aynıdır  fakat yazılımı farklıdır. Nadir kullanılan sahte sayfalar sizin kişisel bütün bilginizi çalabilir.
3.Sosyal Mühendislik: Sosyal Mühendislik İle sizin bilgisayarınızdaki tüm bilgileri ve şifreleri toplayarak saldırı yapılmaktadır.

Peki, Bunların Olmaması İçin Ne Yapılabilir?

1.Facebook, Twitter ve instagram gibi sosyal medya hesabınızı  kamuya kapatın.
2. Bilmediğiniz kişilerin arkadaşlık isteklerini kabul etmeyin ya da arkadaşlıktan çıkarın.
3.Şüpheli mesajlara cevap vermeyin veya içindeki linklere tıklamayın.
4. Facebook, Twitter  gibi sosyal medya hesabınızı  gizli tutun.
5. Şifrenizi belli zaman aralıklarıyla yenileyin ve zor bir şifre koyun.
6. Şifrenizi kimseyle paylaşmayın.
7. insanlara sosyal medya konusunda bilinçlendirmek için kurslar açılan kurslar açın ya da gidin.
8. yaptığınız paylaşımların suç unsuru bulundurup bulunmadığına  mutlaka dikkat edin.

Peki, Sosyal Medya Hesabınız Çalınırsa Ne Yaparsınız?

Parolamı unuttum seçeneğine  tıklayarak gerekli bilgileri girerek şifrenizi değiştirin ve yetkililere durumu bildirin.

Sonuç olarak günümüzde yaygınlaşan hackerler sayesinde her an sosyal medya hesabınız  çalınabilir. Bunun için garantiniz yok. Eğer bunların olmasını istemiyorsak sosyal medya hesabınızı olabildiğince gizli  tutmalı ve şifrenizi kimseyle paylaşmamalısınız. Özel bilgilerinizin kötü insanların elinden korumalı ve olabildiğince az sosyal medya kullanmalısınız.

Sosyal Medya Hesaplarının Hacklenmesi

Günümüzde internet kullanımı, sosyal medya da vakit geçirmek günden güne artıyor. Sosyal Medya ve internet sayısız fikirler, işimizi kolaylaştıracak bilgiler verse de Sosyal medya ve internetin tek iyi yanları olduğunu göstermez. Bu sanal dünya da dolandırıcılar, hırsızlar, emek hırsızları gibi birçok şey mevcut.

Hack 

Bir nevi hırsızlık gibi gibidir. Fakat iyi yanları olanları da var. İşte bu kötü ve iyi tarafları ayırt etmek için, kötü taraflaraSiyah Şapkalı Hackeriyi taraflara ise Beyaz Şapkalı Hacker deniyor. Ülkemizde de olduğu gibi tüm ülkelerde hacker grupları mevcut. Bunlar düşman ülkelerin banka hesaplarında açık bularak ülke ekonomisine zarar vermekle uğraşıyorlar.
İnternet ve sosyal medya ortamında da kimliğini gizleyerek hacker olan insanlar mevcuttur. Bunlar zaten insanları dolandırmak ve hesaplarını çalmak amacıyla sosyal medyadalar.

Sosyal Mühendislik

Bu yöntem ile hesapları hacklenen birçok insan vardır. Sosyal Mühendislik yöntemi sadece konuşmaya bağlıdır. Hesaplarını çalacağı kişinin adeta kanına girip ona istediğini yaptırabilir. Bu nedenle de hesapların çalınması hacklenmesi gibi durumlar çok kolay ortaya çıkıyor.

Hesapların Hacklenmesi

Sosyal Medya hesaplarınıza nasıl bir şifre koyuyorsunuz? 123456 mı? yoksa asddsa gibi şifreler mi? Bu şifreler artık o kadar basit oldu ki sıradan bir hacker bile eğer bu şifreyi kullanıyorsanız hesabınızı çalabilir. Çünkü artık tüm hackerlar bu şifrelerin artık çok popüler olduklarını bildikleri için genellikle hesap çalabiliyorlar.

Özellikle ünlü kişilerin hesaplarının çalınmasını çok duyulur. Çünkü artık hackerlar küçük hesaplarla değil, büyük takipçileri olan hesaplarla uğraşma derdinde. Dava gibi durumların olacaklarını bildikleri halde sadece İP gizleme onlara yetecek düşüncesindeler. Bu yüzden siber suç olayları da artıyor.

Peki bu hackerlardan nasıl korunabiliriz?

Şifreniz artık 123456 gibi kolay ve basit rakamlarla olmasın. Şifrenizi hem harf hem rakam ve [!’^+%&/()=?] gibi şekiller ile yaparsanız sizin hesabınızı almak o kadar zor olacaktır ki o kişide zaten zor olduğunu bildiği için bırakacaktır.

Sosyal Mühendislik yoluyla hesap çalan kişilerden uzak durmak için, tanımadığınız kişilerin attığı mesajlara pek önem vermemelisiniz. Attıkları link veya dosyalara tıklamayın ki en çok bu şekilde hesaplar çalınmakta. Sadece tanıdıklarınızla vakit geçirip internetin bu karanlık yüzüne asla bakmamalısınız.

Sosyal Medyanın Adli Yönü Nedir

Paylaşım platformlarında bireylerin karşılarına çeşitli menfi olaylar gelmektedir. Kişisel sosyal medya hesabınızın başkasının eline geçmesi, bilgisayarınızın veya telefonunuzdaki bilgilerin hacklenerek başkasının eline geçmesi. Kişisel bilgi, fotoğraf, video, kimlik bilgileri gibi bilgilerin başkasının eline geçmesi sıklıkla karşılaşılan durumalrdır. Genç ve güzel bir kadının  mesaj kutusuna onlarca cinsellik ve küfür içeren mesajlar gelmesi. Sohbet esnasında yazılı şekilde karşıdaki insanın sinkaflı mesajlar göndermesi, alenen uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanılması ve kullandırılmasının teşvik edilmesi ve daha niceleri. Sosyal hayatımızdaki başımıza gelen durumların kanunla düzenlendiği gibi medya alanında da çeşitli adli düzenlemeler yapılmış ve oluşabilecek menfi durumlar cezai yaptırım altına alınmıştır.

1- Kişisel bilgilerinizin hacklenmesi (fotoğraf, video, kimlik bilgileri vb), Cezai ve  Hukuki Boyutu

Kişisel verileri verme, yayma, ele geçirme, izinsiz kaydetme suçları 5237 sayılı TCK’nın 135. ve 136. maddesi Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar üst başlığı altında karşılık bulmuş ve bağımsız bir suç olarak tanımlanmıştır. Kişisel verilere yönelik bu suçlar genellikle bilişim suçları kategorisinde meydana gelmektedir.

Kişisel verileri verme, yayma, ele geçirme, yayma suçlarının cezası asgari 2 yıl azami 4 yıl hapis cezasıdır. Yani facebook veya başka bir sosyal medya hesabınızın başkası tarafından ele geçirilmesinin cezası en az 2 yıl hapistir.

2- Hakaret Suçunun İşlenmesi, Cezai ve Hukuki Boyutu

Hakaret suçunun cezai boyutu Türk Ceza Kanunu‘nun 125-131 maddeleri arasında açıklanmıştır. Hakaret suçu iki farklı şekilde işlenebilir. Birincisi durumda belli somut bir durum ve olgunun isnat edilmesi suretiyle kişinin şeref ve saygınlığının zedelenmesidir. İkinci durum ise genel ve soyut nitelikteki söz ve davranışlarla kişinin değersizleştirilmesi ve rencide edilmesidir. Hakaret suçu şikâyete bağlı bir suçtur. Kişiye  herhangi bir sayfada veya mağdura direkt mesaj yolu ile hakaret edilmesi halinde ilgili görüntünün de dilekçe ekine eklenerek mağdurun olayın gerçekleştiği veya öğrendiği tarihten itibaren en geç altı ay içerisinde oturduğu yer Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunması gerekir.  Hakaret suçları dolayısıyla yapılan yargılamalar Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülür.

Hakaret suçunun yapılan yargılama sonunda Sanık tarafından işlendiği sabit olması şeklinde  verilecek karar ile birlikte Hukuki yargılama başlatılabilir ve mağdurun sanıktan manevi tazminat talep etme hakkı vardır ve bu manevi tazminatın kanunla belirlenmiş bir üst sınırı yoktur. Bu yön itibariyle bireylerin paylaşım ve sohbet platformlarında kendine hakim olmaları, yazdıkları her menfi kelimenin dahi aleyhlerinde kullanılabileceklerini unutmamaları önem arz etmektedir.

3- Facebook Hesabı Ele Geçirme Cezası

Türk Ceza Kanunumuzun (TCK) 244 üncü maddesinin 2 inci fıkrasına göre bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişiye altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilebilmektedir.

Geçmişte bu konuda bir olayda bir aile şirketinde çalışan bir şahıs şirkete ait telefona bağlı internet hesabından başka bir şahsın mail hesabına girmiş ve Facebook hesabını çalarak şifresini değiştirmiş ve bu hesap üzerinden çeşitli yazışmalar yapmış ve hesap sahibi şahsın hesabına girmesine şifreyi değiştirerek engel olmuştur.

Daha sonra olay  mahkeme önüne geldiğinde her ne kadar yerel mahkeme bu fiilleri işleyen şahıs hakkında beraat kararı vermişse de dosya Yargıtay önüne geldiğinde Yargıtay  Microsoft şirketinden gelen cevap yazısına göre ve hesabı çalınan kişinin dosyaya sunduğu fotoğraflardan karşı tarafın şifreyi çaldığı ve hesaplara izinsiz girip şifreyi değiştirerek asıl sahibin hesaplara ulaşamamasına neden olduğunun sabit olması sebebi ile yukarıda belirtmiş olduğumuz  Türk Ceza Kanunumuzun  244/2 inci maddesi uyarınca şahsın cezalandırılması gerektiğine 1 Kasım 2013 günü oy birliği ile karar vermiştir (İlgili Karar: Yargıtay 8. Ceza Dairesi E. 2012/33557 K. 2013/25987 T. 1.11.2013). Haber kaldırma ve haber silme gibi konularda hizmet almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.Bir yanıt yazın

[single_loop]