Wifi Ağ Güvenliğinizi Sağlayın

Merhaba değerli ziyaretçilerimiz, bir önceki yazımızda da belirttiğimiz üzere orada bulunan maddelerin açıklamalarını bu yazımızda okuyacaksınız. Her zaman sizlerin güvenliği için çalışmaktayız ve bu tip güvenlik önleminiz için yazılar yazmaktayız. Bizlere yapılan güzel geri dönüşler için teşekkürü bir borç biliriz. Biz var olduğumuz sürece insanlara ücretsiz ve faydalı bilgiler vermeye devam edeceğiz. Dilerseniz hemen maddeler ve açıklamalarına geçelim.

 

Alınması Gereken 3 Basit Önlem

 

  • Modemin standart arayüz şifresini değiştirmelisiniz

çünkü dışarıda bulunan bir kötü niyetli kişi sizin modeminizin internete çıkış ip sini (dış ip) web tarayıcısına yazar ise sizin modeminizin arayüzüne erişir ve şifrenizin de standart olması durumunda (standart kullanıcı adı ve şifre : admin – admin) modem arayüzüne ulaşır ve dilediği gibi ayarlamalar yapabilir ve tabi ki bu da sizin güvenliğinizi tehdit eder, bilgilerinizin sızmasına neden olur.

wifi_sifre - Wifi Ağ Güvenliğinizi Basit Şekilde Sağlayın

  • Wifi şifrenizi modemin altında yazandan farklı bir şifre olacak şekilde değiştirmelisiniz.

çünkü evinize girme imkanı olan biri kolaylıkla bu bilgiye erişebilir. Evet bu biraz paranoya bir madde olsa dahi güvenlik için yapılması gereken temel önlemlerdendir. Ek olarak fabrika çıkış şifrelerini tahmin eden yazılımların da varlığı yine bu önlemi almanız için yeterli bir sebeptir.

modem_wps - Wifi Ağ Güvenliğinizi Basit Şekilde Sağlayın

  • Eğer kullanımınızda elzem değil ise WPS modunu kapatmalısınız

çünkü brut-force ataklarına karşı oldukça dayanıksız olmasının yanında bir çok da açık barındırmaktadır ve artık çok kullanımı tercih edilmemektedir. Aslında 2006 yılında kullanıma sunulan bu teknoloji son kullanıcı bazında wifi güvenliği sağlamanın detayını bilmeden tek tık ile güvenlik ilkesine bağlı olarak kullanılması amaçlanmıştır. Açılımı da Wifi Protected Setup şeklindedir. Özelilikle Wps-Pin yöntemi ile çok kolay ve kurtulmanın mümkün olmadığı şekilde başınıza bela olabilir ki bu yüzden kapatmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Almanız gereken basit önlemler bu şekildedir değerli ziyaretçilerimiz. Bir sonraki yazımızda ise yine bir önceki yazımızda belirttiğimiz gelişmiş maddeleri açıklayacağız. İmajkoruma.com güvenli günler diler.Bir yanıt yazın

[single_loop]