Güvende Misiniz?

Merhaba değerli takipçilerimiz, bugün sizleri en yakınınızdan bilgilendireceğiz. Bilindiği üzere artık her akıllı telefon/cihaz bulunan evde internet hizmeti de bulunmaktadır ve bununla birlikte evlerin kendine zözel wifi ağı(kablosuz ağ) bulunmaktadır. Siz günlük işlerinizi yaparken, sosyal medyada gezinirken ya da chatleşirken wifi ağınızda neler oluyor kimler bağlı ya da nasıl bir yapı var hiç merak ettiniz mi? Gelin bunu birlikte inceleyelim.

wifi-icon-300x300 - Wifi Ağınız Güvende Mi?Modemimizden yapılan wifi yayını telefonlarımızdan gerekli şifre girilerek bağlantı gerçekleştirilir. Bağlantı gerçekleştikten sonra modem üzerinden internete çıkış yaparız. Sizin gördüğünüz SSID (Wifi İsmi) başkaları tarafından da görülüyor hatta girilmek isteniyor. Sizin wifi ağınıza sizin şifrenizi bilmeden bağlanamazlar (en azından siz öyle biliyorsunuz). Çevrenizdeki insanlar her zaman iyi niyetli olmayacağından sizin kendi güvenliğinizi şansa bırakmayıp gerekli önlemleri almanız gerekir. Peki nedir bu önlemler?

 

Alınması Gereken 3 Basit Önlem

  • Modemin standart arayüz şifresini değiştirmelisiniz (Standart şifre genellikle : admin – admin şeklinde olur)
  • Wifi şifrenizi modemin altında yazandan farklı bir şifre olacak şekilde değiştirmelisiniz.
  • Eğer kullanımınızda elzem değil ise WPS modunu kapatmalısınız

wifi-security-300x216 - Wifi Ağınız Güvende Mi?

Gelişmiş Önlem Alma

  • Wifi güvenlik türünü WPA2PSK olarak değiştirmelisiniz
  • Uzun ve karışık karakterli wifi şifresi belirlemelisiniz
  • SSID nizi gizlemelisiniz (SSID sizin telefonda/tablette/laptopda görünün wifi isminizdir)
  • Mac Adres Filtresi kullanmalısınız
  • Aynı anda bağlı kullanıcı sınırını belirlemelisiniz
  • Kullanılmayan portları kapatmalısınız

 

Bu gibi önlemleri almanız bulunduğunuz çevrede sizi daha güvenli ve dış dünyadan daha izole bir hale getirecek ve daha güvenli bir ortamda internet erişimi sağlayacaksınız. Burada olan yazıları son kullanıcıların anlayacağı düzeyde yazıyoruz ve bu da gelişmiş önlemlere göre yüzeysel kalsa da tabiki güvenliğinizi kesinlikle artırmış olacaksınız.Unutmayın; internete düştüm, eyvah ne yapacağım, istemediğim görüntülerim internete sızmış gibi bir çok arama yapan kullanıcılar bu güvenlik önlemlerini almayan kullanıcılardandır. Bir sonraki yazımızda saydığımız maddelerin kısa açıklamalarını da yapacağız.

 

İmajkorumacom güvenli günler diler.Bir yanıt yazın

[single_loop]