Wifi Ağ Güvenliğinizi Gelişmiş Şekilde Sağlayın

Merhaba değerli ziyaretçilerimiz, önceki yazılarımızda da belirttiğimiz önlemlerin gelişmiş şekillerini sizlere yine maddeler halinde sunup açıklamasını yapacağız.

 

wifi_guvenlik-300x202 - Wifi Ağ Güvenliğinizi Gelişmiş Şekilde Sağlayın

Gelişmiş Önlem Alma

  • Wifi güvenlik türünü WPA2PSK olarak değiştirmelisiniz

wifi güvenlik türlerinden en gelişmişidir. Wep – Wpa – Wpa2Psk şeklinde türler vardır. Diğer türlere göre en gelişmiş şekilde ağınızı koruma altında tutmaktadır. Diğerlerini seçmeniz için özel bir nedeniniz yok ise kesinlikle bu tip güvenlik türünü seçmenizi öneriyoruz.

wifi_sec-300x298 - Wifi Ağ Güvenliğinizi Gelişmiş Şekilde Sağlayın

  • Uzun ve karışık karakterli wifi şifresi belirlemelisiniz

şifre tahmin ve brute-force şeklinde olan saldırılara karşı şifrenizi olabildiğince uzun tutmalısınız. Kısa kadakter adetli şifrelerin kırılma zamanı daha az olmaktadır. Şifrenizde hem fazlaca karakter  hem de alfa sayısal-özel karakterler kullanmalısınız.

  • SSID nizi gizlemelisiniz (SSID sizin telefonda/tablette/laptopda görünün wifi isminizdir)

SSID (Service Set Identifier) wifi ağınızın ismidir. Sizin wifi ağınızın ismini sadece siz görmüyorsunuz elbette ki. Çevrede çekim alanında bulunan herkes sizin ağ isminizi görebilmektedir. Daha güvenli bir deneyim için bu ismi gizlemeniz yararınıza olacaktır.

 

mac-300x132 - Wifi Ağ Güvenliğinizi Gelişmiş Şekilde Sağlayın

  • Mac Adres Filtresi kullanmalısınız

Mac Filtresi kullanmanız her bir cihazı aslında modeme tanıtmışsınız gibi bir durumdur. Her cihazın kendine ait özel bir MAC adresi bulunmaktadır ve tıpkı Tc Kimlik nolarımız gibi birbirinden benzersiz ve tektir. Bu adresleri modeme tanıttıktan sonra tanıtılmayan bir cihazdan sizin şifrenizi doğru yazsalar dahi kesinlikle ağınıza dahil olamayacaklardır. Kesinlikle yapmanızıı tavsiye ederiz.

  • Aynı anda bağlı kullanıcı sınırını belirlemelisiniz

Ağınıza belirli sayıda kullanıcınn bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Örnek olarak ağınıza 4 kullanıcı bağlanabilsin dediğinizde 5. kişi ağınıza bağlanamayacaktır. Bu da küçük de olsa yine bir güvenlik önlemidir.

  • Kullanılmayan portları kapatmalısınız

Modeminizde farklı portlar bulunuz ve farklı servisler bu portlar üzerinden iletişim gerçekleştirir. Bu portlardan fazla olanlar kullanılmayanlar kapatılmalıdır çünkü her bir port aslında sizinle iletişim kurma yoludru ve ne kadar az iletişim yolu o kadar çok güvenlik diyebiliriz.

 

 

Gelişmiş önlemler de bu şekilde idi değerli takipçilerimiz. Daha detaylı bilgi için başlıkları arama motorlarında aratarak detaylı makalelere ulaşabilir bilgi sahibi olabilirsiniz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler.İmajkoruma.com güvenli günler diler.Bir yanıt yazın

[single_loop]