DİJİTAL İTİBAR NEDEN ÖNEMLİ?

İnternet kullanımının gittikçe yaygınlaşması ile sanal ortam üzerindeki veri, fotoğraf, video gibi paylaşımların yüklemeleri çoğalmaktadır. Sanal ortamdaki platformların sosyal hayatınızın bir parçası haline gelmesi paylaşımlarınızı arkadaşlarınıza sunmanızı sağlamaktadır. Anı defterlerinizde, fotoğraf albümlerinizde bulunan birçok parçayı anlık olarak yakınlarınıza göstermektesiniz.

İnternette bulunan durum paylaşımları artık kamuoyu duyurusu önemini oluşturmakta ve haber niteliği taşımaktadır. Haber olunan ya da tarafınızdan haber edilen bir paylaşım yanlış yorum veya fotomontaj gibi elemanlarla birleşince yanlış haber niteliğine dönüşebilmektedir.

Adınıza çıkarılan yanlış haberleri kaldırmak ya da bunlardan haberdar olmak elinizde olmayabiliyor ancak bu işlemi sizin adınıza gerçekleştirebiliyoruz. Adınıza yapılmış haber; sizin görüşünüzü, yaşayışınızı, tavırlarınızı ve kişisel statünüzü etkilemektedir. Bir haber yanlış olarak adlandırılmadan önce bu haberin ulaştığı kişiler tarafından yorumlanmaktadır. Bu da insanlar üzerinde haberin etkisini göstermekte aynı zamanda size bakış açılarını sergilemesinde ön bir adım oluşturmaktadır.

İnternetten haber sildirme işlemi ile size bu haber yoluyla yapılmış yanlış yorumları etkisiz hale getirmek için karşı bir koruma sağlar. İnternet üzerindeki her paylaşımın büyük bir kitleye ulaşması, onların bu paylaşıma yorum katması ve sizin görüntünüze etki eden yargılar yapılması bu kitlelerin size önyargı oluşturmasına neden olmaktadır. İnternet üzerinde bir paylaşımın çabuk yayılması, fark edilmediği veya müdahale edilmediği takdirde unutulmamasını sağlayacak şekilde uzun süre gündemde kalabilmesi gibi işleyişi mevcuttur.

İnternet paylaşımlarının sosyal hayatımız ile özümsenmiş olması nedeniyle burada yapılan paylaşım, yorum, fotoğraf, video gibi eklentiler sosyal statüyü etkilemekte ve sosyal hayatta da yorumlanmaya gitmektedir. Asıl önem arz etmesinin de nedeni budur. İnternet, sanal ortam, sosyal platformlar artık hayatımızın içinde ve her iki ortamdaki tavırlar birbirini etkilemektedir. Güncel hayatta arkadaşınıza bildirdiğiniz bir görüş onun vasıtasıyla sanal ortamda yerini alabilmektedir. İnternet üzerindeki bir paylaşımınız sosyal hayatınızda arkadaşınızın sizi bu konuyla yargılamasına neden olabilmektedir.

İnternetin sanal-gerçek karışımı, artık birlikte var olmaları nedeniyle buradaki paylaşımlar duygusal, psikolojik birçok etkiye sahiptir. İnternetten haber sildirmek; yanlış yoruma neden olacak bir paylaşımın unutulmasını, bahsinin kapanmasını ve temel olarak neden olduğu tahribatların giderilmesini sağlayacaktır.

 Bir yanıt yazın

[single_loop]