Merhaba değerli takipçilerimiz, bildiğiniz üzere sürekli sizlerle paylaştığımız bilgiler olmakta. Sizlerin mağdur duruma düşmesini isteyecek son kişilerdeniz. Biz imajkoruma.com olarak insanların değerlerine saygı duymayı kendisine görev edindik. Kurumumuzun vizyon ve misyonları gereği sizler bizim için değerlisiniz ve biz bunu sizlere sonuna kadar hissettirebilmek için var gücümüzle çalışmaktayız. Uzun süredir sizlerle paylaştığımız bilgilere şu anda bir yenisiniz eklemenin sevincini yaşıyoruz. Bu yazımızda sizlerle paylaşacağımız bilgiler günlük hayatta işinize yarayacak bilgilerdir.

internetten_video_kaldirma-300x156 - Güvende Misiniz?

İnternet Ortamında Güvende Misiniz?

Her gün binlerce kişinin özel bilgileri internet ortamına yayılmaktadır. Öyle ki istatistiklere göre insanların bilgilerinin bu denli kolay bulunabilir, yayılabilir olması kötü niyetli kişilerin çabalarından çok kullanıcıların yani insanların dikkatsizliğinden kaynaklanmaktadır. Artık çağımız bilgi çağı olduğundan dolayı neredeyse tüm işlerimiz basit bir fatura yatırmadan tutun hastane randevusuna, trafik cezalarını ödemeye, okul kaydı yapmaya kadar bir çok işlemimiz online olarak yapılmaktadır. Bunun yanında her gün meşgul olduğumuz sosyal ağlarda paylaştığımız bilgiler de var. Özellikle sosyal ağlarda paylaştığımız bilgiler bazen çok kritik bilgiler olabilmekte. Basit bir örnek verecek olur isek instagramda yaptığınız checkin ler sayesinde kötü niyetli kişiler sizin nerede yaşadığınızı öğrenebilirler. Nerede yaşadığınızı bilen kişiler zaten ellerinde var olan bir datadan zaten profilinizde yazan isim soy isim bilgilerini de kullanarak daha farklı bilgilerinize ulaşabilirler, “nasıl yani başka bilgilerimize ulaşabilir ?” dediğinizi duyar gibiyiz evet bu mümkün ve hatta çok yaygın bir sorun.

 

internetten_icerik_kaldirma-300x143 - Güvende Misiniz?

Kullandığınız Sistemleri Tanıyor Musunuz?

Güvenliğinizi sağlamanız için etkileşimde olduğunuz her şeyi gözden geçirmeniz gereklidir. Yine bunun için de bir örnek vererek açıklamaya çalışalım. Bilindiği üzere şu anda piyasada bulunan cihazların yarı yarıya tümü android ve ios işletim sistemleri kullanmaktadır. Telefonların kullandığı bu işletim sistemlerinin birbirlerine karşı avantajları ve dezavantajları olsa da her ikisi de dünya çapında büyük oranda tercih edilmektedir. Her iki sistemin de kendine özgü aplikasyon marketleri vardır. Örneğin ios için bu market Apple Store olarak geçerken android sistemler için Google Play olarak geçmektedir. Bu marketlerden indirilip kurulan uygulamaların istediği izinlere dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin bir müzik dinleme programını indirdiyseniz ve bu program cihazınızda ki müziklere erişim dışında fotoğraflarınıza sms lerinize de erişim istiyor ise kesinlikle uygulamayı derhal sisteminizden kaldırmanız gerekmektedir. Bu tip alakasız izin isteyen uygulamalar sizin için her zaman potansiyel tehdit demektir.  İos sistemlerde izinler daha sık ve katı kurallarla denetlenirken android sistemlerde daha esnektir bu düzen ancak bu demek değildir ki ios çok daha güvenli ya da android çok güvensiz. Güvenlik her zaman için sistemlerce otomatik sağlanır ancak kullanıcıların yani insanların kullanım durumlarına bağlı olarak değişkenlik gösterir tıpkı araba kullanmak gibidir. Örneğin siz arabayı kullanırken kurallara uyarsanız ve ona göre kullanırsanız güzel bir yolculuk ve güvenli bir yolculuk yaparsınız ancak kurallara uymaz iseniz hem kendinizi tehlikeye atarsınız hem de sonunda zarar görme ihtimaliniz oluşur. Bunu daha da açacak olur isek eğer telefonlara dışarıdan yüklenen yazılımları örnek verebiliriz. Örneğin android sistemlere yüklediğiniz harici apk lar ki bu durum ios ve onun dosya sistemi uzantıları  için de geçerlidir kendinizi aşırı derecede riske edersiniz. Bir çok kullanıcı telefonuna yüklediği market dışı aplikasyonların yüzünden mağdur olmaktadır.  Kesinlikle sadece marketten uygulama yükleyin ve yine kesinlikle güvenilir oylaması ve yorumu düzgün olan aplikasyonları tercih edin.

 

 

internetten_haber_kaldirma-300x110 - Güvende Misiniz?

Kullandığınız web tarayıcı size güvenlik vadediyor mu?

Günlük işlemlerimizin tamamına yakınını web tarayıcılar üzerinden yapmaktayız.Sosyal medyada gezinmek, faturalarımızı yatırmak, makale okumak (şu anda yaptığınız gibi), farklı bilgiler araştırmak vs. gibi. Web tarayıcılarda farklı eklentiler kullanarak farklı işlerimizi kolaylaştırabiliyoruz fakat bu eklentiler ne kadar güvenli? Bunu düşünmek gerekir ve kullandığımız eklentileri gözden geçirmemiz gerekir.  Birçok insan sitelerdeki reklamlara tıkladığını sanarak (bilerek ya da bilmeyerek) aslında bir çok tehdit e kapı açmış oluyor. Son zamanlarda büyük oranla engellense de bir çok kullanıcının rahatlıkla kanabildiği “flash player yükle” ibaresi yüzünden çok kişi mağdur olmuştur. Olmayan bir videoyu oynatmanız için sizden o programı indirmenizi yüklemenizi ister ve siz indirip yüklediğinizde aslında virüs yüklemiş olursunuz ki bu çok kişinin başına gelen bir olaydır. Artık tarayıcılar kendiliğinden videoları açabilme özelliğine sahip olup herhangi bir ek yazılım indirmenize gerek yoktur ancak bir çok kullanıcı bunun farkında değil çünkü araştırmıyor. Bu gibi basit konulara dikkat ederek bir nebze güvenlik önleminizi artırmış olacaksınız. Tarayıcıda kullandığınız eklenti var mı? Varsa nelerdir gibi düşünceniz var ise bunun için tarayıcınızın seçenekler butonundan eklentiler/uzantılar  menüsüne gelerek görebilir dilediğinizi etkinleştirip, devre dışı bırakabilir ya da silebilirsiniz.  Göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bilgisayar veya telefondaki özel bilgiler, fotoğraflar, videoların başkalarının eline geçmemesi için bu tavsiyelerimize lütfen kulak verin. Bir sorunu çözmenin en iyi yolu sorunun çıkmasını önlemektir. İnternete düşen bir içeriği kaldırma ise çok daha zahmetli ve masraflıdır. Bu tarz bir durumla karşılaşırsanız biz internete düşen her türlü içeriği, fotoğrafları, videoları, kişisel bilgileri profesyonel ekibimizle hızlı bir şekilde uygun fiyata siliyoruz.

 

 

imajkoruma.com güvenli günler diler.1 Yorum

  • Necmi

    bilgisayarıma giren virüsle hackerlar dosyalarımı şifreledi para istiyorlar. ve özel fotoğraflarımı yaymakla tehdit ediyorlar. acil yardım edebilir misiniz?

Bir yanıt yazın

[single_loop]