İTİBARINIZI KORUYUN!!!

Günümüzde ki platformlar ve sosyal medyalar, insanların her türlü düşüncesini belirli bir denetimden ve ya onay mekanizmasından geçmeden rahatlık ile dile getirebildiği bir mecra haline geldi. Dolayısı ile kullanıcıların marka ve ya ürünler için rahat bir şekilde paylaşabildiği öneriler, markalara göz ardı edilemeyecek bir kazanç sağlayabileceği gibi olumsuz düşüncelerde; online itibarı zedeleyerek hem maddi hem manevi yönden zarara uğratabilmektedir.

İnternette markanız ile ilgili olumlu bir yorum yapıldığı zaman, bu pozitif içeriği öne çıkartabilir ve de online itibarınıza katkı sağlayabilme imkanınız vardır. Olumsuz bir yorum yapıldığındaysa doğru yönetim teknikleriyle online itibarınızı koruyabilme imkanınız vardır. Bu süreç de yapacağınız en büyük hata tepkisiz kalmanızdır.

İnternet Sitelerinden Hangi Tür İçerikler Kaldırılır?

İnternet sitelerinde kişi ve ya kurumlara yapılmış olan hakaretler, özel hayatın gizliliğinin ihlali, kişisel verilerin ya da özel hayata dair bilgilerin ifşası, bu tür özelliğe sahip bilgilerin izinsiz bir şekilde yayımlanması, kişi ya da kurumlar hakkında asılsız, yanlış ve ya çarpıtılmış haber, paylaşım ve de içerik yayımlanması, yine kişi ya da kurumları karalayıcı içerikler internet sitelerinden kaldırılabilmektedir. 5651 sayılı yasa, kişi ya da kurumlara kendileri hakkında yapılan kötü niyete sahip içerikleri kaldırtma, cevap verme, düzeltme yapılması gibi haklar tanımaktadır.

Hangi Sitelerden İçerik Kaldırma İşlemi Yapılmaktadır?

İnternetten içerik kaldırma durumu yaygın olarak haber sitelerinden, video paylaşım sitelerinden, forum sitelerinden, sosyal medya platformlarından ve de şikayet sitelerinden yapılmaktadır. Kişi ya da kurumlar hakkında yapılan hukuka aykırı haber, fotoğraf, paylaşım ve de içerikler bu tür internet sitelerinde sıklıkla yapıldığı görülmektedir. Kişilere ya da kurumlara karşı yapılan kötü niyet içerikli internet sitelerinden kaldırılması noktasında yasal sürecin doğru bir şekilde yürütmesi gerekmektedir. imajkoruma.com olarak çoğu zaman uzun hukuki süreçlere başvurmadan gerekli müdahaleler yapılarak çok hızlı bir şekilde içerikleri kaldırma başarısını gösteriyoruz. Yurtiçi veya yurtdışından yayın yapan sitelerle ilgili hızlı sonuç almak için bize başvurun.

İnternetten Video Kaldırma

İnternetten video kaldırma işlemini gerçekleştirmek isteyen kurum ve ya kişiler için 5651 sayılı Kanunun 9.maddesine göre internette yer almakta olan video nedeni ile kişilik hakları ihlal edilen ve de maddi ve manevi zarara uğranılabilecek nitelikte olan durumlarda kurum ve ya kişilerin içerik sağlayıcısına başvurmaları gerekmektedir. Ona ulaşılamadığı takdirde ise yer sağlayıcısına başvurarak internetten videonun kaldırılmasını talep edebilmeniz mümkündür. İçerik sağlayıcısına internetten video kaldırma talebi için yapılan başvurunuza en geç 24 saat içerisinde içerik sağlayıcısının cevap vermesi gerekmektedir. Ayrıca bununla birlikte kişilik hakları ihlal edilen ve de maddi ve manevi zarara uğranılabilecek nitelikteki durumlarda kurum ve ya kişiler içerik sağlayıcısına ya da yer sağlayıcısına başvurabileceği gibi yine 5651 sayılı Kanun’un 9.maddesiyle doğrudan Hakime de başvurarak internetten video sildirme talebinde bulunabilirsiniz. Yurt dışından yayın yapan siteler maalesef Türk yargı kararlarını tanımamaktadır. Bu tarz bilişim konularında Uluslararası deneyime sahip ekibimiz yurt dışından yayın yapan sitelerden içeriklerin kaldırılması konusunda hızlı çözüm sunar.

Uygunsuz Video ve Fotoğrafların Kaldırılması

imajkoruma.com den video kaldırma, içeriklerinin kişilerin izinleri ve de haberleri olmadan farklı platformlarda kötüye kullanıma maruz kalması durumunda gerçekleştirebileceğiniz işlemdir. İçeriklerinizin korunması, içerisinden kısmi ve ya görsel olarak izinsiz kullanımların yapılması durumuyla ilgili içeriğin internetten kaldırılması adına başvuru yapılabilirsiniz. Sanal ortamın çoğunluk ile gerçek dünyanın önüne geçtiği zamanda, internetteki içeriklerin izinsiz kullanımıyla ilgili kişisel hak ve de özgürlüklere saldırı gerçekleştirilmektedir. Bu durumun yaygın hale gelmesiyle internet kullanıcılarının kişisel haklarının korunması adına güncellenen kanunlarda sanal ortamla ilgili yaptırımlar da oluşturulmaktadır. Yaptırımların uygulanabilmesi adına görsel ve video içeriklerinin kaldırılmasına yönelik güncellenmiş olan kanunlarımızın gereklerini yerine getirmesi gerekmektedir, içeriklerin kaldırılması adına ilgili mahkemelere başvuru yapmanız gerekmektedir. Şirket merkezleri yurt dışında olan siteler için Uluslar arası deneyime sahip imajkoruma.com ekibi ilgili ülkede yapılması gereken başvuru ve işlemleri profesyonelce yapar.

Youtube.com’dan Video Kaldırma

Dünyanın en önde gelen video paylaşım sitelerinden birisi olan “youtube.com” sitesi içerisinde yer alan çok sayıda video her gün google kullanıcıları tarafından yüklenmektedir. Youtube’dan video kaldırma, hukuka aykırı olan video’nun kaldırılması işlemini kapsayan bir sistemdir. Burada bilinmesi gereken şey ise “Google Türkiye Bürosu” belirli şartlar durumunda youtube.com’dan video kaldırmasıdır. Özellikle ırkçı niteliğe sahip ya da telif hakkı gerektiren videolar bu siteden kaldırılma noktasında kolay olabilmekteyken, kişi ve ya kurumlara karşı yapılan saldırı niteliği taşıyan karalama ve ya yalan amaçlı, kötü niyet içeren videolar, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmektedir. Bu şartta Youtube’dan video kaldırma işlemi de biraz zorlaşmaktadır. Youtube’dan video kaldırtmak istiyorum diyen kişiler, bizimşe iletişime geçerek, yasal zeminde hukuka aykırı içeriğin kaldırılmasını sağlatabilirler.

Ekşi Sözlük’ten İçerik Kaldırma

Türkiye’nin en büyük sözlük sitelerinin başında olan ekşi sözlükte kullanıcılar, herhangi bir onaya tabi olmadan paylaşım yapabiliyorlar. Bu şartta her gün yüzbinlerce içerik başlık ya da entry içerisinde hukuka aykırı yapılan yayımların ekşi sözlükten kaldırılmasının gündeme gelmesi oldukça olağandır. Kişi ya da kurumlara yapılan hakaret, karalama, iftira gibi kötü niyetli içerikler ekşi sözlükten kaldırılabilmesi mümkündür. Burada kişiler uzman bir bilişim hukukçusu aracılığıyla ekşi sözlükten içerik kaldırma işlemini yürütmelerinde kalıcı bir çözüm üretebilme imkanlarına sahiptirler. Çok sık yaşanılan durumlardan birisi de ekşi sözlükten içerik kaldırma durumunda bu içeriğin yerine yeni bir içerik yayımlanma durumu olmaktadır. Ekşi sözlükte ki içerik kaldırma işlemini uzman tecrübeli hukukçumuz ve bilişim ekibimiz gerekli önlemlerin alınmasını sağlamakta ve ekşi sözlükten içeriğin silinmesini sağlamaktadır.

Facebook’dan İçerik Kaldırma

Facebook sosyal paylaşım platformu hakkınızda yapılmakta olan paylaşımlar, fotoğraflar, videolar, internetten içerik kaldırma kapsamında değerlendirilmektedir. Bu durumda bilinmesi gereken konu Facebook sitesinin Türkiye’de bir iletişim adresi ve ya ofisi bulunmadığı için bu tür içeriklerin kaldırılması çok zordur. Kişiler bu noktada bilişim hukukçusu tutup hakkında yer alan kötü içeriğin kaldırılmasını sağlayabilecekleri gibi url engellemesi yoluyla, kimsenin bu içeriğe erişmemesini de sağlayabilmektedirler. Facebook’dan içerik kaldırmayla ilgili ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Twitter’dan İçerik Kaldırma Url Engelleme

Twitter da tıpkı Facebook gibi Türkiye’de ofisi olmayan internet platformlarından birisidir. Twitter üzerinde her gün milyonlarca twit atılmakta ve de twitlerin denetlenmesi mümkün gözükmemektedir. Bu neden ile Twitter üzerinden sıklıkla hukuksuz paylaşımlar yapılmaktadır. Burada Türkiye’de Twitter ofisi bulunmaması nedeni ile Twitter’dan içerik kaldırma yerine, bahsi geçen hukuksuz paylaşımın url engellenmesi yönteminin uygulanması daha akıllıca gözükmektedir. Şahsi veya şirketinize ait karalama ve iftiraların olduğu içerikleri öncelikle tamamen sildirmek için yapılması gereken ulusal ve uluslararası tüm işlemleri sizin adınıza yapan ekibimiz, içeriğin engellemesine gerek kalmadan direk sildirmek için çalışmalar yapmaktadır. Bunun mümkün olmadığı durumlarda içeriğin gösteriminin engellenmesi için gerekli işlemlere geçmektedir. Yani asıl hedef içeriğin tamamen silinmesidir.

Forum Sitelerinden İçerik Kaldırma

Forum siteleri, amacı itibari ile kullanıcıların birbirleriyle iletişim kurmalarını, deneyim, bilgi ve de becerilerini paylaşmalarını sağlayan platformlardır. Forum sitelerinde yapılan hakaret, iftira, yalan haber vb. içerikler de sıklıkla internetten içerik kaldırma işlemlerine neden olan sistemlerdir. Forum sitelerinden haklarında yazılan olumsuz / karalayıcı yazıları kaldırmak isteyen kişiler, hukuka aykırı içeriğin kaldırılması isteminde uzman bir bilişim hukukçusuyla iletişime geçmesi gerekmektedir. Forum sitelerinde yapılan hukuka aykırı paylaşımların kaldırılması tek başına yeterli olamayabilir. Bu şekilde paylaşımı yapmakta kişiler tekrar aynı şekilde içerik ortaya koymasının önlenmesi adına önleyici hukuk desteğin alınması gerekmektedir.

Şikayet Sitelerinden İçerik Kaldırma

Çok sık rastlanılan internetten içerik kaldırma işlemleri şikayet sitelerinde yer aldığı gözlenmiştir. Kimi şikayet sitelerinde gerçekliği belirli olmayan yapılan karalama, hakaret ve ya asılsız iddialar kişilik haklarına yapılan saldırılar ve de kurumların itibarını zedeleyen haksız ifadeler şikayet sitelerinden içerik kaldırma nedenlerinin en başında gelmektedir. Şikayet sitelerinde şirketler dışında, kişilerin yer aldığı gözükmektedir. Özellikle Doktor, Diyetisyen, Estetisyen vb. meslek dallarında kişilerin yaptığı hizmetlere ilişkin mesleki itibarlarını zedeleyen asılsız iddialar, şikayet sitelerinden içerik kaldırılması gereğini sağlamaktadır. sikayetvar.com benzeri sitelerde firmanız hakkında asılsız karalayıcı şikayetler varsa kaldırmak için bizimle irtibata geçin.

Sizin istemediğiniz içerikleri kaldırmak adına güvenilir ve kaliteli bir sistem arıyorsanız, imajkoruma.com her zaman hizmetinize hazır. İmajkoruma.com ile internet platformundan istemediğiniz içerikleri çok kolay bir şekilde kaldırabilir,  online itibarınızı koruyabilir, yaşamınıza huzurlu bir şekilde devam edebilirsiniz.2 yorum

Bir yanıt yazın

[single_loop]