İnternetten İçerik Kaldırma

Son zamanlarda internet herkesin hayatına girdi. Hayatın her alanında hızla yer almaya başlayan internet kullanımı zaman zaman bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Pek çok kişi internet sitelerinde doğru olmayan haberler veya iyi niyetli olmayan içeriklerle karşı karşıya kalmaktadır.

İnternet üzerinden kişilik haklarına yapılan bu  hakaretler saldırı niteliği taşımaktadır. Bu durumlarda ortaya çıkan asılsız haberler, paylaşımlar veya yorumlar kaldırılabilmekte veya erişim izni yasağı konulmaktadır.

Kişilerin haklarında asılsız ortaya atılan haberler ve paylaşımlarla ilgili 5651 sayılı yasa koruma altına almaktadır. 5651 sayılı yasaya göre kişilere internetten içerik kaldırma, düzeltme metni yayınlama ve cevap verme gibi haklar tanımaktadır.

İnternetten İçerik Kaldırma İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Hukuka aykırı bir şekilde yayınlamış olan video, resim ve çeşitli paylaşımların internetten kaldırılması için bilişim hukukçusuna başvurulması gerekmektedir.   Bilişim hukukçuları 5651 sayılı yasa aracılığıyla kişilere hukuki bir danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Bilişim uzmanları karalama veya iftira atan içeriklerin web sitelerinden kaldırılması için özel bir çalışma yürütmektedir. Ancak hukuka aykırı içeriklerin web sitelerinden kaldırılması çok kolay bir iş değildir.

Bu sebeple internetten içerik kaldırma ile ilgili doğru bir yönetim yapılmaya özen gösterilmeli ve kişilerin itibarlarının korunması için doğru bir yöntem belirlenmelidir. Alanında uzman uluslar arası prosedürleri bilen bilişim uzmanlarımız dava sürecine gerek kalmadan da içerikleri  çok hızlı bir şekilde kaldırabilmektedir. Bu müdahalelerin işe yaramayacağı durumlar bilişim hukuku konusundaki uzmanlarımız devreye girip sorunu çözmektedir.

Web Sitelerinden Kaldırılan İçerikler Nelerdir?

Web siteleri üzerinden kişilere veya kurumlara yönelik gerçekleştirilen haksız suçlamalar, hakaretler, kişisel verilerin ortaya çıkarılması ve özel hayatın gizliliği unsurunun ihlal edilmesi gibi durumlarda içerik kaldırma işlemi yürütülmektedir.

Kişilerin haklarında ortaya atılan haksız ithamlar, videolar ve resimler ile ilgili kendilerine cevap verme veya içeriği kaldırtma gibi haklar tanınabilmektedir.

Hangi Web Siteleri İçin İçerik Kaldırma İşlemi Yürütülebilir?

İnternetten içerik kaldırma işlemleri en çok video paylaşım siteleri, forum siteleri, sosyal medya siteleri ve haber siteleri için gerçekleştirilmektedir. Bu sitelerde kişilerin özel hayatının gizliliğinin ihlali, yanlış ve asılsız haberler, kişisel verilerin paylaşımı gibi içeriklere sık sık yer verilmektedir.

Mağdur olan kişilerin kendileri ile ilgili yalan ve yanlış paylaşımların kaldırılması için yasal sürecin başlatılmasını isteyebilmektedir.

Şikayet Sitelerinden İçerik Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

İnternetten içerik kaldırma işlemleri en çok şikayet sitelerinde gözlemlenmektedir. Şikayet sitelerinde genellikle gerçekliği belli olmayan yorumlar ve asılsız iddialara yer verilebilmektedir.

Kişi veya kurumlara yönelik gerçekleştirilen haksız ithamlar internet üzerinden içerik kaldırma için  gerekli sebepler olarak gösterilebilmektedir. Şikayet sitelerinde özellikle sağlık sektörüne yönelik yapılan haksız ve asılsız ithamlar nedeniyle içerik kaldırmaya yönelik başvurular oldukça fazladır.

Forum Sitelerinden İçerik Nasıl Kaldırılır?

Forum siteleri kullanıcıların iletişim kurmalarını sağlayan ve çeşitli paylaşımlarda bulunmalarına olanak veren sitelerdir. Ancak forum sitelerinde ortaya çıkan hakaret ve yalan haberler internetten içerik kaldırma olaylarına sebep olabilmektedir.

Hukuka aykırı olan haber ve paylaşımlar için kişiler bilişim hukukçuları aracılığıyla içeriklerin kaldırılmasını talep edebilmektedir. Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için gelen talep üzerine daha bu konuyu daha ayrıntılı anlattığımız İnternetten İçerik Kaldırma  konumuza bakabilirsiniz. İletişim sayfamızda bize ulaşabileceğiniz telefon, mail ve form bulunmaktadır.1 Yorum

Bir cevap yazın