İnternetten İçerik Kaldırma – imajkoruma.com

 

İnternetten içerik kaldırma, Google arama motorundan isim silme, içerik kaldırma dilekçesi gibi merak edilen birçok konuda sorularınızı, imajkoruma.com olarak cevaplandırıyoruz.

İnternetten içerik kaldırma ne demek ?

İnternetten içerik kaldırma ya da kaldırtma; sizi rahatsız eden içeriklerin ya da kişisel bilgilerinizin internette bulunmasını istemediğinizde, arama motorları ya da bilişim hukuku nezdinde yaptırdığınız işlemlere denilmektedir. Bu hassas ve uzmanlık gerektiren konuda imajkoruma.com olarak uzman bilişimcileri ve hukukçularıyla yanınızdayız.

İnternetten ne tür içerikler kaldırılabilir ?

Google, Yandex, Bing, Yahoo, ask, baidu gibi arama motorları, internette yer alan siteleri sıklıkla tarar ve bu sitelerde yer alan her türlü bilgi, resim, video, fotoğraf gibi materyalleri hafızasına kaydeder. Herhangi bir kelime, isim ya da fotoğrafı aradığınızda, ona en yakın sonuçları karşınıza çıkarır. Arama motorları her ne kadar insanların faydasına olacak bilgileri karşınıza çıkarmayı amaçlasa da, kimi zaman can sıkıcı şeyleri de gösterebiliyor. Sizi rahatsız eden, olmasını istemediğiniz ya da kişisel açıdan sizi zor durumda bırakan içerikler için kaldırılma talebi verebilirsiniz.

İnternetten kaldırılabilecek içerik türleri şunlardır;

 • Hakaret, aşağılama
 • Özel hayatın gizliliğini ihlal eden içerikler
 • Kişisel verilerin paylaşılması
 • Özel hayata dair bilgiler
 • Yalan ya da yanlış haber
 • Banka hesap numaraları
 • Kredi kartı numaraları
 • İzin alınmadan yüklenen çıplak fotoğraflar
 • Telif hakkı ihlali yaratan içerikler
 • İçerisinde çocukların bulunduğu cinsel içerikler
 • Hukuka aykırı içerikler

İnternetten içerik kaldırma yöntemleri nelerdir ?

Web sitelerinde yer alan içerikler, iki şekilde kaldırılabilir;

 • Arama motorlarından içerik kaldırma
 • İnternet sitelerinden içerik kaldırma
 • Sosyal medya sitelerinden içerik kaldırma

Arama motorlarından içerik kaldırma

 

Arama motorları denildiğinde ilk akla gelen, günlük 1 milyarı geçen ziyaretçi sayısı ile hiç şüphesiz Google’dır. Bu sebeple, makalemiz içerisinde Google’den içerik kaldırma hakkında bilgiler vereceğiz.

Google içerik kaldırma konusunda oldukça titiz davranıyor. Kendisine yapılan her talebe olumlu cevap vermediği gibi, olumsuz cevap da vermiyor. Eğer Goolge politikalarına uygun şekilde, uygun bölüme içeriği sildirme talebi verirseniz, ilgili birim detaylı bir inceleme yapıyor ve uygun bulduğu halinde kaldırıyor.

Google’den içerik kaldırmak için, aşağıdaki sorulara cevap vermeniz gerekiyor:

 • Bu bilgi, resmi makamlarca verilmiş bir kimlik numarası mı ?
 • Bu bilgi gizli mi, yoksa herkese açık mı ?
 • Bu bilgi, sık gerçekleştirilen mali işlemlerde kullanılabilir mi ?
 • Bu bilgi, bir birey hakkında mali zarar veya kimlik hırsızlığıyla sonuçlanacak daha fazla bilgi elde etmek için kullanılabilir mi ?
 • Bu bilgi, onayınız olmadan paylaşılan, kimliğinizin anlaşıldığı çıplak veya müstehcen bir fotoğraf veya video mu ?

Eğer Google, kaldırma isteğinin kişisel olmayan bilgilerin arama sonuçlarından kaldırılması için kullanıldığına karar verirse, yapılan başvuruyu geri çeviriyor.

İçeriği Google’den Kaldırma bölümüne girdiğinizde, size bir takım seçenekler sunulacaktır. Bu seçeneklerden uygun olanı seçip, adımları izleyin. En sonunda başvurunuz değerlendirmeye alınacak ve sonuçlar size mail yoluyla gönderilecektir. Bunun için bir gmail adresi kullanmanız gerektiğini unutmayın. Daha komplike ve uzmanlık gerektiren işlemleri adınıza biz resmi ve uluslararası düzeyde yapıyoruz

İnternet sitelerinden içerik kaldırma

Arama motorlarına yapılan içerik kaldırma başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa, kaldırmak istediğiniz içeriğin yayınlandığı internet sitesi sahibiyle iletişime geçebilirsiniz. Bunun için;

 • Bahse konu içeriğin yayınlandığı web sitesinin iletişim bölümünden mesaj atabilirsiniz.
 • Eğer sitede iletişim bölümü yoksa, sitenin Whois ( alan adı sahibi ) kayıtlarına bakıp, iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.
 • Sitenin whois kayıtları gizliyse, sitenin hosting ( yer sağlayıcı ) şirketiyle iletişime geçebilirsiniz.
 • Tüm bunları yapamıyor ya da site sahibi talebinize yanıt vermiyorsa, o zaman hukuk yoluna gitmeniz gerekmektedir.

Bu yöntemle; forum sitelerinden içerik kaldırma, web sitelerinden içerik kaldırma, şikayet sitelerinden içerik kaldırma, sözlük sitelerinden içerik kaldırma, internetten haber kaldırma, soru cevap sitelerinden içerik kaldırma işlemi yapabilirsiniz. Sadece içerik kaldırma değil, aynı zamanda bahse konu internet sitesini erişime engelletebilirsiniz.

Sosyal medya sitelerinden içerik kaldırma

Son yıllarda Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest, Google+, Linkedin gibi sosyal medya sitelerinin popüler hale gelmesiyle, özel hayatın gizliliği, hakaret, iftira gibi sorunlar da artmıştır. Sadece arama motorları ya da web siteleri nezdinde değil, sosyal medya sitelerinden de içerik kaldırma talebinde bulunabilirsiniz.

Facebook’tan içerik kaldırma

Facebook’un Türkiye’de bir ofisi bulunmadığı için, içerik kaldırma konusunda işiniz biraz şansa kalıyor. Facebook gizlilik hakları ihlali bölümüne girerek, kaldırılmasını istediğiniz içeriğin bulunduğu Facebook sayfa ya da Facebook grup paylaşımının adresini ve detayları yazın. Eğer sonuç alamıyorsanız, bilişim hukuku konusunda uzman olan bir hukukçudan yardım almayı deneyebilirsiniz.

Twitter’den içerik kaldırma

Twitter’de kişisel bilgilerinizi ya da özel hayatınızı ihlal eden, markanızı kararlama yapan ya da iftira atan hesapları ya da tweetleri, buradan bildirebilirsiniz.

Instagram’dan içerik kaldırma

Instagram, içerik silme talebinizi ilk olarak ilgili kullanıcıya bildirmenizi istiyor. Eğer olumsuz yanıt alırsanız ya da yanıt alamazsanız, buradan Instagram içerik silme talebinizi iletebilirsiniz.

Youtube içerik kaldırma

Youtube, genellikle telif hakkı ihlali içeren videoları kaldırsa da, müstehcen ya da kişilik haklarına zarar veren içeriklerin silinmesi isteklerini de değerlendirmeye alıyor. Youtube, Google şirketine ait bir video paylaşım sitesi olduğundan, şikayetlerinizi de buradan Google’ye bildirebilirsiniz.

Imajkoruma.com ne yapar ?

Yaklaşık 1.5 yıldır kurumsal olarak faaliyet gösteren imajkoruma.com, aşağıdaki konularda hizmet veriyor;

 • İtibar yönetimi çalışması
 • İtibar koruma çalışması
 • İnternetten haber kaldırma çalışması
 • Video ya da görsel kaldırma çalışması
 • Telif hakkı koruma hizmeti

Tüm bunları, profesyonel anlamda ve müşteri memnuniyetini ilk sıraya alarak yerine getirir. İsteğiniz dışında internete eklenen ve size özel olan her türlü bilgiyi, %95-%99 arasında başarılı bir sonuçla yok eder.

İnternetten içerik kaldırma ile ilgili sık sorulan sorular

İnternetten içerik kaldırma ya da internetten içerik silme ile ilgili en fazla sorulan sorular ve cevaplarına kısaca değinmek istiyoruz.

İçerik kaldırma dilekçesi nedir ?

İnternetten içerik kaldırma dilekçesi; yaptığınız tüm başvurulara rağmen kaldırılmayan içeriğin, mahkeme aşamasında değerlendirilmesi yapılmak üzere mahkemeye verilen dilekçedir.

Erişime engelleme nasıl yapılır ?

5651 sayılı kanuna göre, erişime engelleme kararının verilmesi için, Nöbetçi Sulh Ceza hakimliğine dilekçe ile başvurulması gerekir. Yapılan başvurunuz yerinde bulunursa karar, Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne gönderilir ve ilgili site, erişime engellenir.

İtibar yönetimi nedir ?

İngilizce Reputation Management olarak isimlendirilen itibar yönetimi; bir markayı, bir şirketi, bir bireyi, bir projeyi veya internet üzerindeki herhangi bir online platformu yönetmek, bilinirliğini artırmak ve somut anlamda daha iyi bir konuma getirmek için yapılan çalışmaların tamamına verilen isimdir. İtibar yönetimi; bireysel itibar yönetimi ve kurumsal itibar yönetimi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İtibar yönetimi, aynı zamanda itibar korumayı da içerisine alır. Marka, kişi ya da kurum hakkında internette yer alan bilgileri araştırır, olumsuz içeriklerin kaldırılması için gerekli çalışmaları yapar.

İnternetten haber ya da içerik kaldırma ile ilgili yazdığımız bu makalede, sistemin işleyişi hakkında az çok fikir sahibi olduğunuzu düşünüyoruz. Ancak bu işlemlerin olumlu sonuçlanmasının çok kolay olmadığını, yapılan başvuruların %99 olumsuz sonuçlandığını ve işleyişin profesyonel kişilerce takip edilmesi ve gerekli yerlere başvuru yapılması gerektiğini unutmayın.

Eğer kurumsal, deneyimli ve sizi gerçekten düşünen bir firma ile çalışmak istiyorsanız, O850 840 14 30 numaralı telefondan ya da iletisim@imajkoruma.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.



Bir yanıt yazın

[single_loop]