Marka İhlali Nedir?

 

Marka ihlali başkasına ait tescilli, kişi adı, sözcük, şekil, harf ve sayı, malların biçim ya da ambalajları gibi görüntülenebilen, çoğaltılabilen her türlü yazı ya da işaretin izinsiz kopyalanması anlamına gelmektedir.

Günümüz internet ortamı markanızın tanıtımını kolayca yapabilmek gibi imkanlar tanısa da kötü niyetli kişilerce kullanılarak hak ihlali gibi durumlara da zemin hazırlayabilmektedir.

Markalar kişi ya da kuruluşların kendi özverileri ile hazırladıkları ve kişisel değerlerini yansıtan özel işaretlerdir. Bunların kopyalanması taklit tanımını da aşacak derecede benzerinin oluşturulması ticari sıkıntıların başında gelmektedir. Bu şekilde yapılan marka ihlali neticesinde gerçek sahip olan kişi ya da kurum geri dönüşü olmayacak şekilde zarara uğratılabilir ve itibarı zedelenebilir. İnternet aracılığı ile yapılan marka ihlalleri ise detaylı bir işlem takibi gerektirir.

Şahsınız, firma ya da kurumunuz veya markanızla ilgili hak ihlali içeren haber kaldırma işlemleri vasıtasıyla internette istemediğiniz içeriklerin ortadan kaldırılması mümkündür.

 

İnternetten Yapılan Marka İhlallerine Nasıl Müdahale Edilir?

 

Bir firmanın ya da kişinin marka adının ya da logolarının sanal ortamda çalınması, izinsiz kullanımı veya kopyalanması gibi hususlar marka ihlali kapsamında değerlendirilmektedir ve kanunlarla koruma altına alınmıştır. 556 sayılı kanun hükmünde kararnamenin 1.ve 6.maddelerine istinaden yalnızca bu kararname hükümlerine uygun şekilde marka siciline tescil edilmiş markalar koruma kapsamında kabul edilmektedir. Dolayısıyla tescil, marka korumasının ilk şartıdır denilebilir. Bu konuda eksiği olmayan marka sahiplerinin hak ihlali yaşamaları durumunda bu durumu düzeltmeleri mümkündür.

İnternetten yapılan marka ihlallerine nasıl müdahale edilir noktasında, bu konularda uzmanlaşmış, tecrübeli ve profesyonel firmalardan yardım almak, sürecin sıkıntısız ve hızlı ilerlemesi açısından en doğru karar olacaktır. Çünkü bu tarz konularda ihlale uğrayan kişinin mağduriyetinin hızlıca çözülmesi gerekmektedir. Bu konuda pratik ve çözüme odaklı yaklaşımımızla mağdur marka sahiplerinin bir an önce bu sıkıntıdan kurtulmalarını hedefliyoruz.

Firmanız ya da markanız ile ilgili internetten haber sildirmek gibi işlemler de firmamız tarafından takibi yapılan çalışmalardır. İnternetten haber sildirme işlemi uğraş verilmesi gereken bir konu olduğundan vakit ayıramayacak olan marka sahipleri yerine bu işlemlerle biz uğraşıyoruz. Markaların marka siciline tescil edilmesiyle korunmasından, herhangi bir ihlal karşısında takip edilecek hukuki işlemlere kadar kapsamlı ve detaylı bir çalışma gerektiren bu işlemleri uygulayacak olan firmamızla irtibata geçerek istek ve taleplerinizi bize ulaştırabilirsiniz.Bir yanıt yazın

[single_loop]