Kişisel Online İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal mecralarda ve internette yapacağınız birkaç düzenleme size profesyonel iş hayatınızda ciddi avantajlar kazandıracaktır. Kişisel online

itibar yönetiminin asıl amacı, sizi Google üzerinden aratan veya sosyal mecralar ile bağlantı kurmak isteyen kişilerin ulaşacakları sayfaların düzenli olarak görünmesini sağlamaktır.

Google’da isminiz aratıldığı zaman sizin hakkınızda bulunabilecek fotoğraflar, blog içerikleriniz, yorumlarınız ve diğer tüm paylaşımlarınız sizin dijital ayak izlerinizdir ve itibarınıza zarar verebilecek içerikler olabilir.

Bu yazımızda kişisel itibar yönetimi için, online varlığınızı sosyal mecralarda en iyi şekilde kullanabilmenizi sağlayacak tekniklerden bahsedeceğiz.

  1. Facebook gizlilik ayarlarını kontrol edin

Eğer Facebook profilinizi işinizi geliştirmek için kullanıyor iseniz, Facebook profiliniz çok hızlı bir şekilde kamulaşabilir. Bu yüzden gizliliğinizi korumanız için Facebook profilinizi sadece arkadaşlarınızın görebileceği bir şekilde ayarlamalısınız.

Facebook’un gizlilik ayarları üzerinde yaptığı güncellemeler ve kullandığınız bazı uygulamalar, gizlilik ayarlarınızı değiştirmiş olabilir. Bu sebeple düzenli aralıklarla ayarlarınızı kontrol etmelisiniz.

Facebook profilini gizlemek için izlenecek adımlar:

  • Paylaşımların gizliliğini düzenleme

Facebook profilinizin gizlilik ayarlarına giderek ‘’ Paylaştıklarımı kimler görebilir?’’ kısmından ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Facebook arkadaşlarınız ve hedeflediğiniz kişiler paylaşımlarınızı zaten görebileceği için, tam bir gizlilik ayarı kullanmak sizin için daha iyi olacaktır.

  • Hareketler dökümünden geçmiş gönderileri düzenleme

Gizlilik ayarlarından hareketler dökümü sayesinde, geçmişi günlerde yaptığınız paylaşımları düzenleyebilir ve hoşunuza gitmeyen paylaşımlarınızı silebilirsiniz. Hareketler dökümünü baştan sona kadar incelemek uzun bir zaman alacak olsa da unutulmamalıdır ki arama sonuçları ile ortaya çıkan geçmiş paylaşımlarınız, itibarınız için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

  • Eski gönderilerin hedef kitlesini sınırlama

Gizlilik ayarları bölümünden ‘’Geçmiş gönderileri sınırla’’ ile eski paylaşımlarınızı tek tek gözden geçirmeden sadece arkadaşlarınızın görebileceği bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

  1. Arama motorlarında kendinizi aratın

Kendiniz hakkında paylaşılan her şeyi görmeniz mümkün olamayacağından, birden çok arama motoru kullanarak adınızı aratın. Adınızı aratırken hem metinlerde hem de görsellerde aratmalısınız. Eğer yaptığınız arama sonuçlarında itibarınıza zarar verecek bir şeyler bulduysanız kaldırılmasını sağlayın.

Eğer yapılan paylaşımın sorumlusunu bulabilirseniz, içeriği kaldırmak daha kolay olacaktır. Ancak içerik bir sitede bulunuyorsa, onu kaldırmak için site sahibi ile veya site yöneticisi ile görüşmelisiniz.

Doğru bir kişisel online itibar yönetimi için adınızı düzenli olarak arama motorlarında aratmayı unutmayın.

  1. Kullanmadığınız sosyal medya hesaplarını silin

Kullanmadığınız sosyal medya hesabınız varsa, bu hesapları silmeniz arama sonuçlarında çıkan çöp profilleri engellemek açısından oldukça önemlidir.

  1. Paylaşım yapmadan önce bir kez daha düşünün

Paylaşım yapmadan önce, bir müşterinizin bunu okuyabileceğini düşünün. Eğer yapacağınız paylaşımda bir sakınca görmüyorsanız öyle paylaşın.

Sosyal medya hesaplarınızda, suçlayıcı mesajlar ve saldırgan mesajlar yayınlamayın. Sizi takip eden müşterilerinizin ilgisini çekecek paylaşımlar yapmayı unutmayın.

Arkadaşlarınız, meslektaşlarınız, patronunuz, müşterileriniz, Google arama sonuçlarının ilk sayfasına bakarak sizin hakkınızda fikir sahibi olacaklardır. Kişisel online itibar yönetimi ile daha profesyonel görünerek avantaj sağlayabilirsiniz.1 Yorum

Bir yanıt yazın

[single_loop]